Czy powinnaś uczyć się programowania?

czy powinnaś się uczyć programowania

Kiedy przygotowywałam wywiad z Anią, konsultantką IT <tu link do wywiadu>, Ania zadała mi pytanie: “Dlaczego warto programować?”. Powiedziała wtedy, że ona potrzebuje wiedzieć, po co coś robi. Że “uczenie się dla samego uczenia” i tylko dlatego, że jest to w modzie, wcale jej nie zachęca. Zupełnie się nie dziwię – nauka programowania sprawia wrażenie żmudnej i ciężkiej pracy; a coraz to nowe szkoły programowania organizujące kursy za miliony monet wydają się opierać przede wszystkim na popularności tej dziedziny, nieszczególnie podając “po co”.


Być może nie zamierzasz wywracać swojego życia do góry nogami i zmieniać kariery, i tak jak Ania zastanawiasz się, po co miałabyś uczyć się programować. Ja mówię, że warto – bez względu na Twoje dalsze plany zawodowe. Daj mi szansę, a może przekonam i Ciebie, i Anię!

Moje “po co” – czyli co mi daje programowanie?

Miałam 7 lat, byłam w pierwszej klasie podstawówki. Na rozpoczęciu roku szkolnego wszystkie pierwszaki miały na głowach czapki z grubego papieru, takie jak z amerykańskich filmów. Moją klasę wyróżniał kolor tych czapek – jasny fiolet. Co jeszcze wyróżniało moją klasę spośród innych, to program. 


W tamtych czasach mało szkół oferowało lekcje informatyki już na samym początku nauki. Moja była jedną z nich! I nie były to lekcje “byle jakie” – nie siedzieliśmy w klasie odpalając Painta i rysując obrazki. Nie, my uczyliśmy się rysować w “Żółwiku”.


Czym jest “Żółwik”? Cieszę się, że pytasz!


Był to program edukacyjny, dokładniej zwany Logomocją (bądź w starszych wersjach – LOGO Komeniuszem). Użytkownik programu mógł wydawać proste polecenia maleńkiemu żółwikowi, który następnie śmigał po ekranie i rysował mało skomplikowane grafiki: kwadraty, kółka, a nawet trójkąty!


Fast forward do 2021 roku, kiedy to mija mi 10 lat pracy w zawodzie programistki i bez wstydu przyznaję, że choć w międzyczasie próbowałam różnych rzeczy, to jednak to właśnie ten Żółwik zaszczepił we mnie bakcyla programistycznego i sprawił, że jestem dzisiaj tu, gdzie jestem.


Programowanie stało się częścią mojego życia. Brałam udział w konkursach, pisałam strony internetowe, zajmowałam się tworzeniem aplikacji na terminale płatnicze, przetwarzałam płatności online, a dziś tworzę i programuję skomplikowane systemy w chmurze… I mimo to, że praca programistki bywa stresująca, często wcale niesatysfakcjonująca, trudna iżmudna, to i tak najlepiej relaksuję się, spędzając czas wieczorami i bawiąc się i dłubiąc w jakiś swoich osobistych projektach koderskich po godzinach. Mam ogromną potrzebę tworzenia i dzięki programowaniu czuję, że rozwijam się w wielu obszarach i kierunkach!


Dlaczego o tym wspominam? Bo wcale nie uważam, że praca programisty jest dla każdego. Tym tekstem chcę Ci jednak pokazać, że warto nauczyć się podstaw programowania bez względu na to, czym się zajmujesz zawodowo i czy widzisz w programowaniu swoją życiową pasję, przelotne hobby, przyszłą ścieżkę kariery… czy też – nie czujesz, że programowanie może Ci się po prostu przydać w życiu. Nie musisz też – tak jak ja – zaczynać programować jako dziecko, by sprawiało Ci to radość!

Co powstrzymuje Cię przed nauką programowania?

Dość już o mnie, porozmawiajmy o Tobie.


Jesteś dziewczyną. W szkole na pewno niejednokrotnie słyszałaś głosy, że komputery nie są dla dziewczyn.


Masz dzieci, rodzinę. Wydaje Ci się, że znalezienie czasu na naukę graniczy z cudem. A już na pewno nie chcesz tego robić kosztem innych rzeczy…


Boisz się, czy jesteś dość dobra. Zarówno w domu, jak i w pracy jesteś perfekcjonistką. Od lat przygotowywałaś się do pełnionych ról, znasz każdy temat od podszewki. Starasz się być najlepsza w swojej dziedzinie… A co jeśli okaże się, że nie jesteś dość dobra, by uczyć się programowania? 


Zanim przejdę do rzeczy i opowiem Ci, dlaczego warto podjąć naukę programowania, chcę najpierw rozwiać Twoje wątpliwości. Zapewne jest milion powodów, dla których uważasz, że nie powinnaś tego robić. Każdy z nich wydaje się rozsądny i adekwatny. W dodatku i ja i Ty wiemy, że nie jesteś jedyną dziewczyną, która w ten sposób myśli.


Pozwól, że odniosę się tylko do trzech – tych najczęściej wymienianych:
Jesteś dziewczyną. A czy wiesz, że pierwszy “program” napisała właśnie dziewczyna – Ada Lovelace? Kobiet w programowaniu i inżynierii jest wiele – wystarczy spojrzeć, jak liczne są organizacje w stylu “Women In Tech”, czy “Geek Girls Carrots”. Sama też publikuję wywiady z programistkami w dziale “Dziewczyny z IT” <tu link>, żebyś mogła zapoznać się z ich historiami i zobaczyć, że w gruncie rzeczy są zbliżone do Twojej. Każda z tych kobiet słyszała przynajmniej raz w życiu, że komputery są dla chłopców – żadnej nie powstrzymało to przed sprawdzeniem, czy programowanie jest dla nich.


Masz dzieci, rodzinę. Czas spędzony z nimi jest na pewno bardzo cenny, za to liczba obowiązków domowych rośnie niewspółmiernie do liczby domowników! Pamiętaj jednak, że tak samo, jak kochasz swoich bliskich, kochasz też samą siebie. Poszerzanie swoich zainteresowań to właśnie jeden ze sposobów pokazania tej miłości do samej siebie. I uwierz mi – jeśli okaże się, że programowanie sprawi Ci radość – Twoja rodzina na pewno będzie Cię wspierać w dalszej nauce!


Boisz się, czy jesteś dość dobra. A co to znaczy być “dość dobrą”? Ocenianie siebie i swoich umiejętności przez pryzmat innych działa na Twoją szkodę. Oczywiście, że są na świecie ludzie genialni, nawet i milion razy lepsi od Ciebie! Mają oni jednak inne doświadczenia i lata nauki za sobą. Ty dopiero zastanawiasz się, czy zacząć. I dopóki nie zaczniesz – nie będziesz wiedziała, że się nadajesz. Już sama chęć sprawdzenia może Cię przekonać, że warto spróbować! 


Wątpliwości będą zawsze. Sama wciąż mam ich wiele pomimo wielu lat spędzonych z kodem. Spróbuj więc skupić się na korzyściach, które nauka programowania może Ci przynieść. 

5 korzyści, które da Ci umiejętność programowania

Zapewne myślisz sobie teraz, że głównym powodem do nauki dla wielu osób jest możliwość podjęcia wysokopłatnej pracy. Być może dla nich jest to wystarczająca motywacja, ale nie dla Ciebie – w końcu Ty masz już pracę i plan na rozwój osobisty. Wcale też nie chcesz go zmieniać tylko dlatego, że ktoś w Internecie napisał, że to lepsza ścieżka. W 100% Cię rozumiem! Dlatego poniżej opowiem Ci o powodach, dla których warto nauczyć się podstaw programowania bez względu na uprawiany zawód.


Po pierwszeprogramowanie uczy wytrwałości i rozwiązywania problemów. Podczas pisania jakiegokolwiek kodu praktycznie zawsze coś się psuje! Jednak to właśnie jest wielką zaletą procesu wytwarzania jakiegokolwiek oprogramowania – uczysz się akceptować błędy. Nagle to, co wcześniej wpychało Cię w dołek, zaczyna ciągnąć Cię do góry – zmieniasz myślenie i zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, szukasz rozwiązań. I oswajasz się z tym, że popełnianie błędów jest okej, a nawet – że jest to nieuniknione. Wkrótce zaczynasz szukać rozwiązań danego problemu, zanim się on pojawi. Liczba mnoga “rozwiązań” wcale nie jest tu przypadkowa – w końcu jeden problem można rozwiązać na wiele sposobów. Stajesz się tzw. solution-driven person.


Umiejętność programowania daje Ci też kreatywną wolność. Oczywiście, możesz “kreatywnie się wyszaleć” w wielu innych dyscyplinach, ale to właśnie programując, możesz w łatwy, szybki (i w gruncie rzeczy niedrogi) sposób stworzyć coś, co będziesz mogła pokazać światu. Tak naprawdę w tej dyscyplinie nie ma ograniczeń – nie potrzebujesz płótna i farb, gliny, czy dłuta; wystarczy Ci Twój komputer, by przelać swoje pomysły w coś prawdziwego. Masz pomysł na aplikację? Żałujesz czasem, że nikt jeszcze nie zrobił gry z Twoim ulubionym bohaterem z kreskówki? A może potrzebujesz pomocy w ogarnięciu domowych spraw i automatyzacja byłaby zbawieniem? Pomysłów może być wiele, a umiejętność programowania pozwoli Ci je zrealizować (i uwaga – wcale nie musisz tego nigdzie publikować; możesz trzymać je tylko dla siebie, tak jak wiele osób wrzuca swoje wiersze do szuflady, nigdy nie pokazując ich światu).


Programowanie możesz też wykorzystać w Twojej obecnej pracy. Załóżmy, że prowadzisz bloga firmowego i co jakiś czas spędzasz długie godziny, zastanawiając się, jak wdrożyć jakąś zmianę. Ostatecznie instalujesz 55 wtyczkę. A przecież mogłabyś w dwóch linijkach kodu samodzielnie wprowadzić zmiany. Albo z innej beczki – zajmujesz się finansami i pracujesz w Excelu. Wiesz, że Excel (a dokładniej – formuły w nim wykorzystywane) jest pełnoprawnym językiem programowania? A może słyszałaś o tym, że w Excelu można też wykonywać mniejsze programy pisane w innych językach?A może zajmujesz się researchem i potrzebujesz bardzo dużej ilości danych? Wątpię, że będzie chciało Ci się to wszystko ręcznie kopiować, zapisywać, a następnie szukać potrzebnych informacji. Programowanie może pomóc Ci to usprawnić i przyspieszyć (a Ty w tym czasie znajdziesz czas na spokojne wypicie kawy 🙂 ).


Ucząc się programowania, nauczysz się też lepiej rozumieć komputery i jakikolwiek inny sprzęt. Co prawda programowanie jest dziedziną odległą od technologii informacyjnych i programista różni się od informatyka, który też nie jest technikiem… Jednak sama znajomość programowania pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak działa jakiekolwiek inne oprogramowanie w Twoim komputerze, czy telefonie. Doda Ci to też pewności siebie w chwilach kryzysu- powiedz “dość!” zestresowanym telefonom do Twojego chłopaka, kolegi, męża, brata, ojca, szefa, pana z działu pomocy technicznej… Większość problemów związanych z technologiami będziesz mogła rozwiązać samodzielnie, a wdrożenie się w nowe narzędzia i aplikacje będzie dla Ciebie kaszką z mleczkiem!


I najważniejsze – być może masz już dzieci, bądź też planujesz wkrótce powiększyć rodzinę; albo też masz w rodzinie gromadę młodszych kuzynów i kuzynek, z których każde od urodzenia śmiga z komórką lub tabletem. Nauka programowania pozwoli Ci trochę lepiej zrozumieć młodsze pokolenie. Oni w końcu urodzili się w świecie przepełnionym technologią i będzie ona na pewno stanowić ogromną część ich życia. Jest to też świetna okazja do wspólnego spędzania czasu. Możecie wspólnie zaprogramować grę w Scratchu, czy też zbudować własnego robota z klocków LEGO. Założę się, że będzie to dla Was super doświadczenie – takie, które za kilka lat będziecie wspominać z uśmiechem na twarzy!

Czy Cię przekonałam?

Programowanie naprawdę jest dla każdego i szczerze wierzę, że dzięki programowaniu masz szansę jeszcze bardziej się rozwinąć – zyskać nowe umiejętności i wyszlifować te, które już masz. Ponadto jest to umiejętność, która może przydać się w każdej dziedzinie Twojego życia – od obecnej pracy, przez hobby, aż po relacje rodzinne. Warto dać temu szansę!


Jeśli więc trafiłaś tu, bo zastanawiasz się, czy powinnaś – rzucam Ci wyzwanie: odrzuć swój strach, zamknij tę stronę i po prostu zacznij programować


A jeśli naukę podjęłaś już jakiś czas temu – podziel się w komentarzu, co Cię do tego zmotywowało i jak co pomogło Ci obalić Twoje wątpliwości?