Projekt z PSS - podsumowanie - Programistki są super!
Programistki są super!

Projekt z PSS – podsumowanie

Pierwszy tydzień czerwca spędziłyśmy w maksymalnie produktywny sposób – mianowicie, organizując wyzwanie programistyczne na grupie Super Programistek! Wyzwanie “Projekt z PSS” to było 5 dni intensywnej pracy, kiedy to Uczestniczki miały możliwość pracować nad swoimi własnymi projektami, jednocześnie rozszerzając swoje programistyczne “portfolio”. Jak nam zatem wyszło?

Jak wyglądało wyzwanie “Projekt z PSS”?

Wyzwanie rozpoczęłyśmy w poniedziałek, 1 czerwca. Uczestniczki zapisane na wyzwanie każdego dnia (od poniedziałku do piątku) otrzymywały garść wiedzy i informacji na temat cyklu wytwarzania oprogramowania – od opracowania “design doca”, przez development i przegląd kodu, aż po deployment i wrzucanie swojego gotowego projektu “na produkcję”. Całość była ściśle powiązana z budowaniem portfolio w serwisie github i Uczestniczki były mocno zachęcane do wrzucania kodu źródłowego swoich projektów do publicznych repozytoriów w tym serwisie. Treści udostępniane były poprzez nasz newsletter, a także na grupie Super Programistek na Facebooku (gdzie całość jest wciąż dostępna jako jeden z modułów na grupie!). Każdy dzień kończył się adekwatnym zadaniem do wykonania.

Jakie projekty powstały w trakcie wyzwania?

Tematem przewodnim była Programistka (taka jak z naszego logo!). Oczywiście, każda z Uczestniczek mogła wybrać technologie, przy których użyciu zrealizowała swój projekt; temat był również dowolny – w zależności od umiejętności, wiedzy i zainteresowań Uczestniczki kombinowały i wymyślały własne projekty! winking face
Jednak, żeby ułatwić nieco zadanie innym – podrzuciłyśmy kilka pomysłów już na start, w ramach inspiracji, między innymi:

  • stworzenie animowanej dziewczynki wykorzystując CSS i JavaScript;
  • napisanie niewielkiej gry przeglądarkowej, której bohaterką jest Programistka;
  • nauczenie sieci neuronowej rozpoznawać Programistki na zdjęciach;
  • opracowanie własnego generatora losowych Programistek;
  • napisanie chatbota-Programistkę, który będzie podrzucać podpowiedzi ze stackoverflow;
  • wykonanie “mapy Programistek” na podstawie API Instagrama, lokalizacji i wybranych hasztagów;
  • napisanie programu, który na podstawie wydarzeń w Twoim kalendarzu automatycznie zmieni Twój status na komunikatorach, by poinformować znajomych, że teraz programujesz i nie masz czasu;
  • napisanie programu, który pomoże Ci trzymać rękę na pulsie i zliczać czas, który spędzasz, programując;
  • skorzystanie z API Fejsbuka i zliczanie, ile razy na naszej grupie padło słowo “Programistka”! winking face

Jak widać – pomysłów nam nie brakowało, a Uczestniczki wymyślały i realizowały jeszcze inne!

Jedna z Uczestniczek uczyła się konfigurować sieci ustawiając maszyny wirtualne, inna rozkminiała Instagramowe API, a jeszcze inna uczyła się nowego frameworku do tworzenia aplikacji mobilnych!

Cel wyzwania – czy udało się go osiągnąć?

Głównym celem wyzwania było zmotywowanie i zainspirowanie programujących dziewczyn do pracy nad własnym projektem programistycznym. Nawet takim niewielkim. Dzięki temu mamy możliwość szlifowania swoich umiejętności i nauki nowych rzeczy. Co więcej, publikując swój projekt i jego kod źródłowy, Programistki miały szansę poszerzyć nieco swoje programistyczne portfolio!

Ważnym elementem wyzwania “Projekt z PSS” było również dodanie dziewczynom pewności siebie. Jeśli więc udało nam się zachęcić przynajmniej niektóre z Was do tego, żeby rozpocząć swój projekt programistyczny – niezależnie od tego, czy jesteście dopiero na początku swojej drogi i zaczynacie uczyć się swojego pierwszego języka programowania lub też jesteście “starymi wyjadaczkami”, które nad wieloma projektami już pracowały, jednak nigdy nie mogły zmotywować się do tego, by pracować nad tym, co naprawdę je interesuje i to wyzwanie dało Wam odpowiedniego kopa, by to zmienić – my uznajemy je za sukces!

Ostatecznie, na wyzwanie zapisało się około 120 osób i 1/4 wytrwała z nami do końca! Na grupie tylko nieliczne dziewczyny odważyły się opublikować linki do swoich repozytoriów na githubie – co dla nas jest sygnałem, żeby postawić większy nacisk na zaangażowanie i budowanie zaufania na grupie.

Tymczasem – do następnej edycji!

Skomentuj

A co Ty o tym sądzisz?

Dołącz do Super Programistek!