Branża technologiczna stosuje różne metody pozyskiwania kandydatów do pracy, czy oceniania ich kompetencji. Serwisy takie jak LinkedIn odgrywają ogromną rolę w tym procesie, a CV z pełną listą poprzednich pracodawców i opisem stanowisk jest nieodzownym elementem szukania pracy i rekrutacji. Co jednak zrobić, kiedy dopiero zaczynasz swoją programistyczną karierę i zwyczajnie nie masz jeszcze tych 10 lat doświadczenia, którymi możesz chwalić się na prawo i lewo? Być może też zwyczajnie szukasz pomysłu, żeby wyróżnić się z tłumu innych kandydatów i pokazać, że programowanie jest Twoją pasją? Dzisiaj właśnie opowiem Ci o tym, jak wykorzystać github szukając pracy!

Wpis ten powstał w ramach cyklu postów “Projekt z PSS”. Przeczytaj też:
Jak zacząć nowy projekt na githubie?
Czy Twój idealny projekt programistyczny musi mieć sens?

Kiedy powinnaś prowadzić swoje publiczne repozytorium na githubie

Nie ma jednej złotej zasady, poza jedną: wtedy, kiedy uważasz za stosowne i czujesz się komfortowo, udostępniając swój kod publicznie. Moim zdaniem warto rozważyć pracę nad własnym projektem i publicznym udostępnieniem kodu źródłowego, jeśli:

  • dopiero zaczynasz swoją przygodę i nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego;
  • po godzinach pracujesz nad ciekawym projektem i warto wreszcie pokazać go światu!
  • rzeczy, które Cię interesują (i nad którymi spędzasz wieczory) są powiązane z działaniami Twojego przyszłego pracodawcy (który może docenić Twoją ekspertyzę z danego zagadnienia).

W każdym z tych przypadków pracując nad jakimś swoim projektem na githubie i udostępniając go publicznie, dajesz sobie możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i pokazania się z  dobrej strony Twoim przyszłym pracodawcom i współpracownikom, zanim jeszcze będą mieli okazję Cię poznać!

To szczególnie ważne, jeśli jeszcze nie masz zbyt dużego doświadczenia w branży i Twoje CV nie jest zapełnione. Masz też szansę pokazać swoje zainteresowania, a także podkreślisz tym samym, że jesteś zmotywowana, lubisz uczyć się nowych rzeczy, dbasz o swój rozwój i umiesz pracować nad kompleksowymi projektami i problemami, których rozwiązanie zajmuje niekiedy kilka długich wieczorów!

Ponadto, to też świetna okazja do przedstawienia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu powiązanego z działalnością Twojego wymarzonego pracodawcy. Załóżmy, jeśli interesuje Cię uczenie maszynowe (ang. machine learning, ML) i szukasz pracy z tym związanej, wysłanie linka do Twojego publicznego repozytorium z kilkoma projektami ML będzie Twoim wyróżnikiem z tłumu innych kandydatów i kandydatek na dane stanowisko.

Jak własny projekt na github pomoże Ci w procesie rekrutacyjnym?

Nie tak dawno temu usłyszałam historię o najbardziej zapadającym w pamięć CV! Pewna kandydatka (prawie 10 lat temu!) wysłała link do swojego repozytorium na github. Repozytorium jednak wyglądało na kompletnie puste – z wyłączeniem krótkiego ciągu cyfr i liter. W historii commitów w tym repozytorium działy się jednak różne rzeczy i po krótkiej chwili osoby zaangażowane w proces rekrutacyjny chwyciły, że to repozytorium było tak naprawdę grą.

Autorka nadpisała trochę historię, a każdy nowy commit zawierał coraz to więcej informacji o niej samej. Musiała zrobić wrażenie, skoro słyszałam o niej całkiem niedawno od osoby, która była wtedy zaangażowana w jej proces rekrutacyjny…

Ty nie musisz tworzyć skomplikowanej i tajemniczej gry, w końcu Twój własny projekt programistyczny nie musi nawet działać! Wiele firm pyta swoich kandydatów o podrzucenie linka jeszcze przed pierwszą rozmową w nadziei, że znajdą tam coś ciekawego. Co prawda github nie jest Twoim CV, a raczej jedynie jego uzupełnieniem, to warto skorzystać z tej dodatkowej możliwości autoprezentacji. Pamiętaj też, że ilość nie znaczy jakość i wcale nie chodzi o to, żeby prowadzić nieskończenie wiele własnych repozytoriów i dodatkowo dorzucać zmiany we wszelkiej maści projektach open source. Twój przyszły pracodawca również nie powinien tego od Ciebie oczekiwać. Postaw więc na to, co dla Ciebie ważne i na jakość swoich projektów!

Dobrymi pomysłami na start mogą być:

  • typowe zadania programistyczne i ich rozwiązania (możesz skorzystać z listy materiałów pomocniczych, którą dla Ciebie przygotowałam – znajdziesz tam liczne strony i materiały źródłowe z zadaniami dla programistów i przygotowującymi do rekrutacji w IT);
  • gry – napisanie własnej gry to tak naprawdę projekt interdyscyplinarny, wymusza na Tobie pracę nad interfejsem użytkownika, czy logiki; próba opracowania własnej grafiki na jednym z dostępnych silników gier zaimponuje niejednemu pracodawcy!
  • własne skrypty i pluginy przydatne w pracy – to świetny sposób, żeby pokazać, jak bardzo zaznajomiona jesteś ze swoim środowiskiem pracy i jak dobrze znasz narzędzia, z których korzystasz!
  • projekt, który w jakiś sposób nawiązuje do działań przyszłego pracodawcy – nie tylko przykujesz w ten sposób uwagę pracowników, ale też pokażesz swoje zainteresowanie pracą w tym zespole! Możesz np. opracować serwis, który wykorzystuje API udostępnione przez danego pracodawcę.

Jest wiele rzeczy, które w takich projektach się liczą i na które warto zwrócić uwagę. Moim zdaniem najistotniejsze elementy to czytelność kodu i jasny opis projektu, klarowna dokumentacja. Są to szczególnie ważne elementy pod kątem pracy w zespole i z innymi programistami.
Następne w kolejności to różnorodność (pracując nad projektami, korzystając z różnych narzędzi czy języków, pokazujesz tym samym, że szybko uczysz się nowych rzeczy i jesteś wszechstronna) oraz kompletność danego projektu (nie trudno zacząć nowy projekt, a następnie zostawić rozgrzebane repozytorium, ale czy jesteś w stanie doprowadzić go do końca?).

Podsumowując, Twoje repozytorium na githubie stanowi świetne uzupełnienie Twojego programistycznego CV. Pozwala przykuć uwagę potencjalnych przyszłych pracodawców i przedstawia Cię w roli ekspertki z danego zagadnienia. Wykorzystując github jako swoje programistyczne portfolio, dajesz sobie szansę znalezienia jeszcze lepszej pracy! Przy okazji to też dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia rozmowy z Twoimi przyszłymi współpracownikami!

To, nad jakim projektem teraz pracujesz?