Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko programistki?

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko programistki

Szukanie pracy i procesy rekrutacyjne dla wielu bywają bardzo stresujące, dlatego też dobrze jest poświęcić trochę czasu wcześniej i dobrze się przygotować. Przygotowana podejdziesz do rozmowy na znacznie większym luzie, a Twoja pewność siebie przedstawi Cię w jeszcze lepszym świetle przed Twoim przyszłym pracodawcą. Jak więc przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, by dobrze wypaść i dostać pracę jako programistka?

 

Jak zacząć przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej?

Zanim zaaplikujesz do danej firmy – sprawdź, czym dokładnie się ona zajmuje i jakie pozycje oferuje. Przeszukaj internet w poszukiwaniu opinii o danym pracodawcy od innych pracowników i spróbuj znaleźć informacje o zarobkach na określonych stanowiskach. Wiedząc, jaka jest misja firmy i co mogłabyś robić, będąc jej częścią, pomoże Ci się zmotywować do przygotowań, ale może również przydać się już w trakcie procesu rekrutacyjnego. Firmy często pytają, dlaczego chciałabyś w danym miejscu pracować, a Ty także będziesz mieć możliwość zadawania bardziej szczegółowych pytań. Ponadto, może się okazać, że firma, z którą masz do czynienia wcale nie jest dobrze oceniana przez pracowników – lub z innych powodów nie jest dla Ciebie – wcześniejszy research w tej sprawie pozwoli Ci więc uniknąć rozczarowań i oszczędzić trochę czasu.   Szukając informacji o danej firmie, nie zapomnij też sprawdzić, jak wygląda w niej proces rekrutacyjny — czy rozmowy odbywają się przez telefon; czy proces rekrutacyjny wymaga od Ciebie szczegółowej wiedzy z konkretnego zakresu; czy będziesz pisać kod w trakcie rozmowy i jaki typ zadań pojawia się w procesie; itd. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci lepiej przygotować się przed rozmową, a także pozwolą się mniej stresować – w końcu nie będzie to dla Ciebie jakaś niewiadoma!   Gdzie szukać informacji o firmie / przyszłym pracodawcy? Poniżej mam dla Ciebie krótką listę miejsc, od których możesz zacząć swój research i poszukiwania:
  • LinkedIn – portal nie tylko pełni funkcję sieci społecznościowej dla profesjonalistów, ale też jest miejscem, w którym firmy często prowadzą swoje strony i dokąd kierują swoją komunikację. Znajdziesz tu informacje o wielkości firmy oraz rodzaju spółki, czy jak jest finansowana. LinkedIn pokaże Ci też, gdzie znajdują się oddziały firmy, a także kto jest jej pracownikiem! 
  • Zakładka “Employers profiles” na portalu Goldenline zawiera wiele opinii od Użytkowników i byłych pracowników konkretnych firm. 
  • JustJoinIT poza ofertami pracy, udostępnia dział “Brand story”, gdzie firmy mogą się zaprezentować – znajdziesz tam nie tylko opis działalności, ale też używane technologie, zdjęcia z biur itd. Na stronie JJIT wiele ofert podawanych jest z informacją o zarobkach – możesz więc porównać ofertę z jednej firmy z innymi, by wiedzieć (mniej więcej, oczywiście) jak dana firma wypada na tle reszty!
  • Jeśli rekrutujesz się do firmy zagranicznej, sprawdź serwis levels.fyi, gdzie znajdziesz informacje o zarobkach, porównasz różne firmy ze sobą i sprawdzisz, jakie w firmie są “poziomy” i stanowiska.
 

Przygotowania – co w zasadzie trzeba umieć?

Ponieważ rekrutacja rekrutacji nierówna – warto dopytać rekrutera, jakiego rodzaju pytań możesz się spodziewać w trakcie rozmowy. Osoba, która zaprasza Cię na rozmowę, na pewno będzie umiała odpowiedzieć na to pytanie ze szczegółami, dając Ci przy tym odpowiednio dużo czasu na przygotowanie. Takich informacji możesz też szukać na stronie pracodawcy – firmy takie jak Facebook, czy Google mają nawet własne “kursy” przygotowujące do ich procesu rekrutacyjnego. Warto jednak powtórzyć sobie kilka zagadnień wcześniej.  
  • Podstawowe algorytmy (sortowanie, trawers grafu itd.) i struktury danych (drzewa, tablice itd.) – to są podstawy, które już umiesz, Super Programistko, i których znajomości wiele firm wymaga. Raczej w trakcie rozmowy nikt nie poprosi Cię o zaimplementowanie QuickSorta, ale już wiedza o tym, czym różne algorytmy sortowania się różnią, może okazać się kluczowa i przydatna.
  • Narzędzia programistyczne – a przede wszystkim git! Praktycznie każda firma korzysta teraz z jakiegoś systemu kontroli wersji. Będzie to git, svn, czy jeszcze coś innego – jeśli znasz i rozumiesz jeden, nie będziesz miała zbyt wielu trudności z przerzuceniem się na inny. Ale w trakcie rozmowy rekrutacyjnej taki temat może się pojawić!
  • Projektowanie systemów / oprogramowania – jednym z ciekawszych etapów w procesie rekrutacyjnym (moim zdaniem) jest właśnie projektowanie zadanego systemu. Dostajesz problem, który Twój system ma rozwiązać, i Twoim zdaniem jest zaplanowanie konkretnych komponentów, komunikacji między nimi oraz zabezpieczenie się na wypadek różnego rodzaju awarii i problemów.
  • Złożoność obliczeniowa i pamięciowa – to jakby kontynuacja pierwszego punktu. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej chcesz pokazać, że pisząc kod, jego efektywność jest dla Ciebie ważna i bierzesz pod uwagę takie rzeczy, jak czas wykonywania czy zużycie pamięci, i – jeśli jest taka możliwość – szukasz optymalizacji. Rozumienie tego zagadnienia jest ważną umiejętnością i możesz spodziewać się pytań o tego typu rzeczy w trakcie rozmowy technicznej.
  • Język programowania – jeśli tylko nie rekrutujesz się na pozycję specjalisty w danym języku, prawdopodobnie nikt nie będzie odpytywać Cię ze znajomości wszelkich funkcji bibliotecznych, czy oferowanych frameworków ze szczegółami. Warto jednak – zwłaszcza jeśli nie programujesz codziennie – poćwiczyć chwilę przed rozmową rekrutacyjną. Zdarzało mi się rozmawiać z kandydatami, którzy wg CV mieli naście lat doświadczenia z konkretną technologią, ale w trakcie rozmowy tłumaczyli mi, że dawno danego języka nie używali, więc chcieliby sprawdzić specyfikację… Takich sytuacji lepiej unikać – dlatego dobrze jest odświeżyć sobie trochę język / framework, by nabrać wprawy w pisaniu oprogramowania, bądź po prostu pisać swoje rozwiązanie w pseudokodzie.
  Dołącz do naszego newslettera, by pobrać darmową listę materiałów pomocniczych, z którymi będziesz mogła przygotować się do rozmowy technicznej!  

Przed rozmową rekrutacyjną naucz się opowiadać o swoim wcześniejszym doświadczeniu!

Masz wcześniejsze projekty? Dorzucasz swoje trzy grosze do projektu open source? A może zmieniasz pracę i masz w swoim CV już pokaźną “galerię” wcześniejszych pracodawców? Niezależnie od tego, czy to Twoja pierwsza, czy kolejna praca – musisz umieć się dobrze zaprezentować i opowiadać o swoim wcześniejszym doświadczeniu! To bardzo ważne – niestety, osoby obecne w trakcie Twojej rozmowy rekrutacyjnej Cię nie znają i nie pracowały z Tobą wcześniej, mają więc jedynie godzinę (lub kilka), by ocenić Twoją zdolność do pracy. To naprawdę niewiele czasu… Możesz im jednak ułatwić to zadanie, wykorzystując metodę STAR (situation, task, action, result), by przekonać ich do tego, że jesteś prawdziwą gwiazdą!   Metoda STAR w skrócie polega na opisywaniu swojego doświadczenia poprzez zawarcie kontekstu (sytuacja: co się działo? jaki był problem? jaka była Twoja rola?), zadania (task: co dokładnie chciałaś osiągnąć?), podjętych działań (action: co zrobiłaś, by osiągnąć cel?) i wyników (result: czy udało Ci się osiągnąć zamierzony cel?). Zwróć uwagę, że każdy z tych elementów jest bardzo ważny w prezentacji Twojej osoby. Bez kontekstu ciężko zgadnąć, jaka była Twoja rola i dlaczego zdecydowałaś się podjąć konkretne działania. Ponadto, opowiadając o wynikach, dobrze jest przedstawiać je w formie liczbowej i jak najbardziej skonkretyzowane – jeśli tylko masz taką możliwość. Da to Twojemu rozmówcy lepszy obraz Twoich osiągnięć.   I pamiętaj, że wcale nie musisz mieć stu lat doświadczenia w branży, by dostać pracę! Marta, która o swojej ścieżce kariery opowiedziała w jednym z wywiadów dla “Programistki Są Super”, w trakcie rozmowy opowiedziała właśnie o projekcie, nad którym pracowała (jeszcze jako nie-programistka) i ten projekt i jej praca okazały się dość dobre, by wkrótce znalazła zatrudnienie w branży!  

Pamiętaj też o aktualnym CV!

Aplikując o pracę w firmie technologicznej, dobrze jest wysłać jak najbardziej aktualne CV. Jeśli proces rekrutacyjny jest długi (np. wysłałaś swoje zgłoszenie miesiąc czy dwa wcześniej), podeślij uaktualnioną wersję rekruterowi tuż przed rozmową. Dzięki temu osoby, które będą z Tobą rozmawiać, będą miały w miarę aktualny obraz Ciebie i dobry punkt wyjścia do pytań w trakcie.   Pisanie CV samo w sobie bywa problematyczne – wiele osób zastanawia się, czy jest to już “wystarczająco dobre”, kombinując, jakie informacje w nim umieścić i jak opisać swoje wcześniejsze doświadczenie. Jeśli jesteś jedną z takich osób – zdradzę Ci w tajemnicy, że już wkrótce rusza sprzedaż mojego ebooka o tym, jak przygotować swoje CV!