GitHub – Jak zacząć Twój nowy projekt?

GitHub – Jak zacząć Twój nowy projekt

Dzisiejszy tekst pomoże Ci rozpocząć swój pierwszy projekt na GitHubie  i budowę Twojego  programistycznego portfolio. Mam nadzieję, że cykl ten zachęci wszystkie Super Programistki do eksperymentowania i dalszej nauki oraz pomoże oswoić się z publikowaniem własnego kodu!

GITHUB – JAK ZACZĄĆ TWÓJ NOWY PROJEKT?

W grupie zawsze szybciej uczymy się nowych umiejętności i zyskujemy możliwość poznania zdania wielu osób. Często prowadzi to do odkrycia nowej perspektywy do naszego projektu i przekonania się jakie usprawnienia można jeszcze dodać. Tak samo sprawy mają się z projektami programistycznymi. Każda profesja ma swoje ulubione środowisko, gdzie gromadzi swoje portfolio i wspiera się w rozwoju. W branży programistycznej najpopularniejszym narzędziem tego typu jest właśnie GitHub! Jak zatem założyć swój pierwszy projekt na GitHubie?

Niezależnie od tego, czy Twój projekt programistyczny ma dużo sensu i jest bardzo użyteczny, czy też najzwyczajniej w świecie nie działa najlepiej – warto, żebyś wrzuciła kod źródłowy do repozytorium na githubie. Po pierwsze dlatego, że masz wtedy okazję popracować z gitem (chyba najpopularniejszym system kontroli wersji), jak i budować swoje programistyczne portfolio, czy też zwyczajnie dzielić się swoim hobby! W tym wpisie opowiem pokrótce jak założyć konto na githubie i rozpocząć pracę w Twoim pierwszym repozytorium.   

A przecież portfolio to kluczowy atut programistki!

Wpis jest częścią cyklu “Projekt z PSS”, który ma na celu pomóc Ci w pracy nad Twoim własnym projektem programistycznym.  

Co to jest repozytorium kodu źródłowego?

Repozytorium kodu źródłowego to po prostu miejsce przechowywania źródeł Twojego projektu, najczęściej gdzieś na zewnętrznym serwerze. Dzięki temu Ty masz dostęp do swoich programów z każdego zakątka świata (a przede wszystkim – z dowolnego komputera!), a jednocześnie Twoja praca jest zabezpieczona przed awarią dysku. W repozytorium z reguły znajdują się wszelkiego rodzaju pliki z kodem źródłowym i foldery, a także grafiki i inne rodzaje plików niezbędne w danym projekcie.   Do zarządzania historią zmian w Twoim repozytorium korzystamy z różnych systemów kontroli wersji. Odpowiadają one za synchronizację zmian dokonanych w kodzie programu u Ciebie na komputerze z wersją przechowywaną w repozytorium na serwerze. Jednym z najpopularniejszych programów tego typu jest git i to właśnie gita będziesz używać, pracując nad projektem na githubie.

Jak założyć swoje pierwsze repozytorium na githubie? 

Darmowe konto na stronie github.com oferuje nielimitowaną liczbę prywatnych i publicznych repozytoriów. O tych pierwszych wiesz tylko Ty i osoby, którym je udostępnisz. Te publiczne widoczne są dla wszystkich, którzy odwiedzą Twój profil (te publiczne mogą stać się w przyszłości też Twoją wizytówką, takim “programistycznym CV”).   Aby założyć konto na githubie, wystarczy przejść na główną stronę serwisu, a następnie kliknąć “Sign up”. Rejestracja jest bardzo prosta – wymagane są tylko podstawowe dane i adres email.   Aby stworzyć swoje pierwsze repozytorium, po zalogowaniu do profilu kliknij zielony przycisk “New” z lewej strony, bądź wybierz “Nowe repozytorium” po najechaniu myszą na duży znak + w górnym panelu. Wybierz nazwę dla swojego repozytorium – najlepiej coś łatwego do zapamiętania, ale też w jakiś sposób powiązanego z tym, co w repozytorium się znajduje. Nazwy w stylu “test_1” raczej dość szybko stracą znaczenie i ciężko będzie Ci odnaleźć się wśród swoich repozytoriów w przyszłości… Jeśli jednak żadna chwytliwa nazwa nie przychodzi Ci do głowy, pamiętaj, że zawsze możesz też dodać dokładniejszy opis swojego projektu w polu “Description”!

Podziel się linkiem w komentarzu, jak już zaczniesz pracę nad swoim projektem programistycznym!


Następnie wybierz ustawienia prywatności dla swojego projektu – jeśli chcesz móc w przyszłości pochwalić się swoim projektem, szukając nowej pracy jako programistka, ustawienie “public” jest dla Ciebie! Repozytoria prywatne natomiast świetnie nadają się dla projektów związanych z osobistą konfiguracją konsoli (ja tak właśnie je wykorzystuję!). W razie czego – to ustawienie możesz w przyszłości zmienić.

Ostatnim krokiem na tym etapie jest opcja zainicjowania repozytorium plikiem README, który docelowo zawierać będzie informacje o Twoim projekcie, a jego treść w przyszłości wyświetlać się będzie w zakładce Twojego repozytorium na githubie. Możesz skorzystać z tej opcji – dzięki czemu Twoje repozytorium już od pierwszej chwili nie będzie puste! Nie jest to jednak konieczne, bo plik ten możesz (ale nie musisz!) dodać samodzielnie później.

Dodatkowe opcje – takie jak .gitignore czy wybór licencji są równie ważne. Na razie jednak proponuję skorzystać z opcji domyślnych – o licencjach pojawi się wkrótce zupełnie osobny wpis.

Ten poradnik przeprowadzi Cię przez poszczególne elementy serwisu github – takie jak “code review” czy “pull request” w wersji niewymagającej od Ciebie ani linijki kodu! Polecam Ci zapoznać się z jego treścią, by zaznajomić się pokrótce z interfejsem serwisu. 

Wyślij swój pierwszy commit!

Po utworzeniu repozytorium przyszedł czas, żeby… zacommitować swoją zmianę do nowo utworzonego repozytorium! Jeśli znasz już program git, to wiesz, że commit oznacza tyle, co zebranie do kupy wszystkich zmian w kodzie i późniejszą synchronizację z wersją na serwerze. Jednak wszystko po kolei… Zacznijmy najpierw od sklonowania repozytorium na Twój komputer!

Na tym etapie potrzebny jest Ci program git. Możesz go zainstalować na dowolnym systemie operacyjnym. Oficjalną instrukcję i informacje o tym, jak gita skonfigurować znajdziesz na stronie https://git-scm.com/downloads. Ponadto, jeśli używasz Windowsa, polecam Ci skorzystanie z linuksowej nakładki, np. Ubuntu, którą można pobrać za darmo ze sklepu Microsoft – to świetny sposób, żeby zacząć pracę z linuksem, jeśli wcześniej nie miałaś okazji.

Na stronie głównej Twojego projektu znajdziesz zielony przycisk “Clone or download”. Ciebie interesuje teraz opcja “clone”. Skopiuj zawartość pola tekstowego, a następnie wykonaj polecenie “git clone”, w moim wypadku:
git clone git@github.com:gagata/test.git
 
Jeśli na tym etapie Twoim oczom ukaże się błąd o treści “Permission denied (publickey)” – nie martw się! Już spieszę z wyjaśnieniem! Najprawdopodobniej w Twoim profilu powinnaś również ustawić swój klucz publiczny, aby mieć bezhasłowy dostęp do swojego repozytorium na github. Alternatywnie, możesz również sklonować repozytorium, korzystając z wersji HTTPS, na przykład:
git clone https://github.com/gagata/test.git
W tej sytuacji, po wykonaniu tego polecenia zostaniesz poproszona o login i hasło do serwisu github.
 
Po sklonowaniu powinnaś mieć już dostęp do katalogu z Twoim projektem. Na początek spróbuj zmienić zawartość pliku README, korzystając z Twojego ulubionego edytora, a następnie zapisać swoje zmiany. Wszelkie zmiany dotychczas dokonane w projekcie podejrzysz przy pomocy tych kilku poleceń:

  • git status wskaże Ci listę zmienionych plików w repozytorium oraz tych usuniętych bądź dopiero dodanych;
  • git diff pokaże Ci listę wszystkich zmian plik po pliku.

 
Swoje zmiany zapiszesz i wyślesz na serwer, wykonując po kolei:

  • git add <zmieniony plik> lub git add –all – pierwsza wersja dodaje do “paczki” tylko wybrane pliki, podczas gdy druga – zapisuje wszystkie dokonane zmiany;
  • git commit -m <komentarz, co zostało zmienione> przygotuje “paczkę zmian” do wysłania na serwer, flaga m pozwala Ci dodać komentarz do commita prosto z linii komend; pominięta sprawi, że po wykonaniu tego polecenia otworzy się Twój wybrany edytor tekstowy z prośbą o dodanie tej informacji. Dodając flagę a, łączysz oba powyższe kroki w jeden:

git commit -a -m <komentarz, co zostało zmienione>

  • git push origin master wysyła przygotowanego commita (czyli tą wspomnianą “paczkę zmian”) do zdalnego repozytorium. Jeśli sklonowałaś swoje repozytorium z opcją HTTPS, git ponownie poprosi Cię o podanie loginu i hasła.

 
I voila! Właśnie wysłałaś swoją pierwszą zmianę do repozytorium na githubie – niemalże natychmiast możesz ją podejrzeć na stronie, w serwisie, w zakładce “commits”! 
 
Po więcej informacji o tym, jak korzystać z gita, czym są branche, rebase’y i inne nieszczęścia odsyłam Cię do książki Pro Git, a także oficjalnej dokumentacji programu
Ponadto, chciałam zachęcić Cię do eksplorowania materiałów przygotowanych przez zespół github lab w ramach ich platformy e-learningowej, z których dowiesz się więcej na temat działania samego serwisu, a także innych zagadnień programistycznych!
 
I powodzenia z tworzeniem Twojego pierwszego repozytorium – daj znać na grupie na FB, nad czym pracujesz!