Dlatego też pamiętaj, że jednym z powodów tworzenia dokumentacji, jest pisanie jej dla siebie samej.
Po drugie – chcesz, żeby z Twojego projektu korzystali też inni…
Dokumentacja użytkownika jest niesamowicie istotna! Jeśli chcesz, żeby ktoś korzystał z Twojej pracy – to musi wiedzieć jak. Pomyśl teraz o grach planszowych – autorzy gier piszą naprawdę świetne instrukcje, tak by każdy, kto zainwestuje w ich grę, był w stanie przeczytać i zrozumieć, o co chodzi. I Twój projekt programistyczny również powinien dostarczać użytkownikom równie klarowne instrukcje.
Dobrze napisana dokumentacja użytkownika, to również oszczędność Twojego czasu, gdyż dzięki temu nie musisz wielokrotnie odpowiadać na te same pytania skonfundowanych userów. Zwyczajnie odsyłasz ich do odpowiedniego miejsca w dokumentacji, gdzie znajdą wszelkie informacje, wskazówki i przykłady.
Po trzecie – nie chcesz w nieskończoność być samotną wilczycą programistyczną…
Projekty programistyczne mają to do siebie, że im większe, tym więcej rąk do pracy potrzeba, aby je utrzymać i rozwijać. Pracując w firmie programistycznej, raczej na pewno będziesz pracować w grupie osób. I owszem – jest spora szansa, że podzielicie jeden projekt na mniejsze części i Ty będziesz zajmować się czymś zupełnie innym niż Twój kolega czy koleżanka z zespołu, ale prawie na pewno w którymś momencie będziecie musieli pracować wspólnie. I właśnie na takie sytuacje dobrze mieć dokumentację wewnętrzną, czyli taką, która pokrótce przeprowadzi innych programistów przez sam projekt i najważniejsze decyzje projektowe do tej pory podjęte, oraz pozwoli im szybko wdrożyć się w temat i zacząć produktywnie pracować.
Po czwarte – bo chcesz się rozwijać!
Bycie “zwykłym klepaczem kodu” jest bardzo satysfakcjonujące, jednak to dopiero początek drogi w karierze programistki. Kolejnym etapem jest praca tzw. Tech Leada (lub Team Leada), czyli bycie liderem zespołu programistów. Wiele TLów wpada często w pułapkę – wciąż próbuje pisać kod, jednocześnie starając się ogarniać zespół “świeżaków”, czyli programistów na wcześniejszym etapie kariery, którzy mają mniej doświadczenia i często potrzebują pomocy w nawigowaniu swoich obowiązków. Wtedy właśnie okazuje się, że TL nie potrafi się rozdwoić – a skoro całą swoją wiedzę ma zapisaną w głowie, zespół nie może posunąć się dalej bez pomocy swojego lidera.
Dlatego też dobrze jest dokumentować swoje projekty, decyzje projektowe, a nawet najczęściej zadawane pytania – bo dzięki temu oszczędzasz swój czas, oszczędzasz też czas swojego zespołu, pozwalasz użytkownikom na pełne wykorzystanie tworzonych przez Ciebie narzędzi, a także wspierasz swój własny rozwój, sprawiając, że Twój zespół nie jest 100% od Ciebie zależny!
Jak pisać dokumentację – czyli jak robić, żeby się nie narobić?
Wiemy już, że pisanie dokumentacji jest ważne, ale pisałam też o tym, że to jedno z najbardziej nielubianych zadań wśród programistów. Jak zatem podejść do pisania dokumentacji tak, żeby stało się to przyjemnością?